امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
خانه » آرشیو برچسب: مشاوره حقوقی ازدواج

بایگانی برچسب ها: مشاوره حقوقی ازدواج

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار با علم به زوجیت و حرمت ازدواج و عدم آگاهی از آن در صورت تحقق ازدواج٬‌ باطل و باعث حرمت ابدی است آیا اگر عقد در زمان علقه زوجیت یا عده انجام گرفته و لیکن دخول بعد از انقضای آن باشد باعث حرمت ابدی می شود؟

پاسخ مشاوره حقوقی

نظر اکثریت

اطلاق مواد ۱۰۵۰ قانون مدنی و نیز احتیاط در امر ازدواج که به نظر شارع مقدس از مقام خاصی برخوردار است اقتضا می کند تا عقد مزبور باطل باشد.

نظر اقلیت

مستفاد از مواد مزبور این است که هر دو در زمان وجود علقه زوجیت یا عده باشد ولیکن چون دخول بعد از انقضاء عده یا زمان علقه زوجیت است باعث حرمت ابدی نمی شود.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی برای شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی برای شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی برای شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی برای شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی برای شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی برای شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد در سند ازدواج زوجین، مهریه عبارت است از ۳ دانگ از یک باب منزل مسکونی به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان. زوجه تقاضای مهریه خویش را نموده است. تکلیف دادگاه رسیدگی کننده چیست؟ به عبارت دیگر، چنین مهریه­ای صحیح است و الزام زوج به انجام تعهد قانونی است یا خیر ؟

نظر اکثریت مشاوره حقوقی

در فرض پرسش که زوجین مهریه خویش را ۳ دانگ منزل مسکونی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان قرار داده­اند اشکالی از نظر مهریه وجود ندارد؛ چرا که طبق ماده ۱۰۷۹ قانونی مدنی مهریه باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن­ها بشود معلوم باشد. در مانحن فیه نیز که موضوع مهریه ۳ دانگ منزل مسکونی است و مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از غیر معین بودن مهریه رفع جهالت کرده یعنی مشخص کرده که خانه­ای سه دانگ آن ۱۵۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد زوجه می­تواند سه دانگ یک خانه ۱۵۰ میلیون تومان را مطالبه نماید. دادگاه بایستی زوج اقدام به خرید خانه جهت زوجه نماید طبق مقررات قانون اجرای مدنی زوجه می­تواند تعهد را انجام و مبلغ مورد نظر را از زوج مطالبه نماید. مواد ۱۰۷۹، ۱۱۰۰ و ۱۰۸۰ قانون مدنی نیز مؤید همین نظر است.

نظر اقلیت مشاوره حقوقی

در نوع مهریه جهل وجود دارد. ۳ دانگ کدام خانه. طبق فتوای حضرت امام(ره) در جلد ۲ تحریر الوسیله و همان ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی مؤید این مطالب است که مهریه نبایستی مجهول باشد که در مانحن فیه مهریه مجهول است و معین نیست؛ لذا نمی­توان زوج را ملزم کرد به انجام تعهد؛ چرا که عقد نکاح صحیح است؛ لکن موضوع مهریه صحیح نیست و نامعین است؛ لذا بایستی دادخواست زوجه ابطال شود.

مشاوره حقوقی نفقه زوجه در سایت مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی نفقه زوجه در سایت مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی نفقه زوجه در سایت مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی نفقه زوجه در سایت مشاوره حقوقی من با اجازه شوهرم از خانه خارج شدم  ولی همسرم درنبود من اقدام به عدم تکمین از من شکایت کردن من به منزل خود برگشته ام چطور در دادگاه میتوانم ثابت کنم‌ که در منزل بودم ؟؟؟؟رای قاضی نسبت به من چه خواهد بود ؟؟

پاسخ مشاوره حقوقی

عنایت داشته باشید شما می توانید با شهادت شهود یا سوگند ادعای خود را اثبات کنید همچنین است اگر شوهر شما ادعای کذب خود را اثبات کند به شما نفقه تعلق نمی گیرد و همچنین می تواند اذن در ازدواج مجدد را از قاضی بگیرد.

مشاوره حقوقی مرد چه زمانی می تواند بدون اذن از زوجه ازدواج مجدد کند؟

مشاوره حقوقی مرد چه زمانی می تواند بدون اذن از زوجه ازدواج مجدد کند؟

مشاوره حقوقی مرد چه زمانی می تواند بدون اذن از زوجه ازدواج مجدد کند؟

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی مرد چه زمانی می تواند بدون اذن از زوجه ازدواج مجدد کند؟ من و همسرم توی عقد هستیم که بخاطر مشکلاتی درخواست الزام به تمکین دادم که بعد از حضور در دادگاه همسرم اعلام کرد که نمیخواهد با من زندگی کند و دادگاه اعلام کرد که زن تمکین نمیکند و نفقه بهش تعلق نمیگیرد.

میخواستم بدونم چطور و چه کاری باید انجام دهم که درخواست ازدواج مجدد بکنم؟

ایا جلسه ای دیگه برگذار میشه در دادگاه و اینکه میگن باید سه مرتبه حکم الزام به تمکین صادر بشه یعنی سه مرتبه دیگه همسرم باید بیاد بگه نمیخواد با من زندگی کنه تا دادگاه اجازه ازدواج مجدد صادر کنه؟

پاسخ مشاوره حقوقی

عنایت داشته باشید طبق رای وحدت رویه به مجردی که دادگاه زن را برای اولین بار ناشزه محسوب کرد زوج می تواند بدون اذن زوجه ازدواج مجدد کند.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز