اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟
مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟

مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟

مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟

مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟

مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟ آیا با توجه به قانون آئین دادرسی مدنی مصوب ۷۹ دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف میباشد؟

معافیت دولت از پرداخت هزینه دادرسی، در ماده ۶۹۰ ق.آ.د.م ۱۳۸۱ پیش بینی شده بود. در قانون جدید قانونگذار سکوت نموده است تا اینکه به موجب رأی وحدت رویه شماره ۶۵۲-۲۸/۱/۸۰ هیأت عمومی دیوان عالی کشور چون بر طبق ماده ۵۲۹ ق.آ.د.م ۱۳۷۹ ماده ۶۹۰ ق.آ.د.م ۱۳۱۸ در مورد فعالیت دولت از پرداخت هزینه دادرسی فسخ شده است. لذا دولت مکلف به پرداخت هزینه دادرسی است. واقعیت این است که در ماده ۵۲۹ ق.آ.د.م آمده است «از تاریخ لازم­الاجرا شدن این قانون آئین دادرسی مدنی مصوب سال ۱۳۱۸ و الحاقات و اصلاحات و … و سایر قوانین و مقررات در موارد مغایر ملغی میگردد» با توجه به قاعده یک مخصص و چند جمله قید در صورت مغایرت به همه جمله ها برمیگردد و در نتیجه در صورت وجود مغایرت قانون پیشین ملغی و نسخ میشود حال آنکه بین بیان قانونگذار با سکوت تغایری وجود ندارد به عبارت دیگر در موارد سکوت باید اصل بقاء قانون را جاری و ساری داشت هرچند رأی وحدت رویه دارای ایراد و اشکال است ولی ناچاراً باید به آن عمل نمود.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد ؟
5.00/55
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز