انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

پاسخ مشاوره حقوقی

مخاطب گرامی بهترین راهکار این است که این مرحله را با صبوری پشت سر گذاشته و از درگیری و وسعت بخشیدن به اختلافات جلوگیری کنید. در هر صورت امکان شکایت از ایشان وجود دارد. طلاق در دوران عقد، زن را مالک نصف مهریه می کند.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی یکی از محاکم در مقام رسیدگی به دادخواست طلاق، اقدام به صدور طلاق خلعی کرده است؛ لیکن در متن رای، به میزان بذل مهر و وضعیت فرزندان اشاره ای نکرده است. آیا این مورد، از موارد اصلاح رای است یا از موارد تذکر و اعلام اشتباه توسط قاضی؟

نظر اول

با توجه به تبصره ۳ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال ۱۳۷۱، در یک حکم طلاق می باید وضعیت مهر، نفقه، جهاز، حضانت فرزندان و نحوه ملاقات طرفین با فرزند مشخص شود. لذا به نظر می رسد این رای قابلیت اجرایی نداشته باشد و هیچ محضری آن را اجرا نکند، در عین حال ماهیتا رسیدگی صحیح انجام شده و مورد از موارد نقض است.

نظر دوم

موارد اصلاح رای در ماده ۳۰۹ ( قانون آیین دادرسی مدنی ) احصا شده است و موضوع مورد بحث از از موارد اصلح رأ ینی است بلکه رای به حدی دچار ایراد است که نیاز به رسیدگی دارد. به نظر می رسد که مورد از موارد تذکر به قاضی صادر کننده رای و نقض باشد.

نظر سوم

دادگاه صرفا در حدود ماده ۳۰۹ اقدام به اصلاح رای می کند و این موارد هم عموما به تشکیل جلسه دادرسی نیاز ندارد و خود دادگاه رأسا اقدام می کند. ولی در پرونده موضوع بحث چون حضانت فرزند مشخص نشده است و برای تعیین و تکلیف درباره آن باید جلسه دادرسی تشکیل شود، طبعا این مورد از موارد اصلاح رای نیست و از موارد تذکر به قاضی و اعلام اشتباه است.

نظر کمیسیون نشست قضائی

همانطوری که در تبصره های ذیل ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال ۷۱ ذکر شده است، دادگاه به هنگام صدور حکم بر وقوع طلاق مکلف است که چگونگی پرداخت و یا بذل مهر و نحوه حضانت و سرپرستی فرزندان زوجین را به نحو روشن و مشخص تعیین نماید و عدم ذکر موارد یاد شده در ماده واحده اشعاری که مستلزم رسیدگی قضائی است، از جمله موارد احصا شده در ماده ۳۰۹ قانون آیین دادرسی مدنی در مبحث اصلاح حکم نیست.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی شرایط جدا زندگی کردن زن و شوهر

مشاوره حقوقی شرایط جدا زندگی کردن زن و شوهر

مشاوره حقوقی شرایط جدا زندگی کردن زن و شوهر

مشاوره حقوقی شرایط جدا زندگی کردن زن و شوهر

مشاوره حقوقی شرایط جدا زندگی کردن زن و شوهر

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی شرایط جدا زندگی کردن زن و شوهر چه زمانی زن می‌تواند جدا از شوهر خود زندگی کند؟

۱- طبق مواد ۱۱۱۴ و ۱۱۱۵ قانون مدنی زن نمی‌تواند مسکن مستقلی برای زندگی جدا از شوهرش اختیار کند الا اینکه در یک منزل برای زن خطر جانی، مالی و یا شرافتی وجود داشته باشد که در این صورت زن می‌تواند مسکن جداگانه‌ای برای خودش انتخاب کند و اگر به این علت زن مسکن جداگانه‌ای اختیار کرده باشد باز هم نفقه او بر عهده شوهر است.

۲- طبق ماده ۱۱۰۷قانون مدنی مسکن جزیی از حق نفقه زوجه می باشد و زوج مکلف است که مسکن مناسبی برای خانواده خود تهیه کند.

۳- نکته دیگر این ماده این است که مسکن تهیه شده باید متناسب با شان و مرتبه اجتماعی زن باشد و در غیر اینصورت زن می تواند از سکونت در آن خانه ممانعت کند.

۴- بر اساس ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکنی نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد.

۵- همچنین طبق ماده ۱۰۰۵ قانون مدنی اقامتگاه زن شوهردار همان اقامتگاه شوهر است.

۶- البته اگر در زمان عقد شرط انتخاب محل سکونت را به زن داده باشند دیگر اختیار انتخاب مسکن بر عهده او خواهد بود و اگر زوجه بخواهد در خانه‌ای زندگی نکند قانون هم به استناد شرط ضمن عقد حق را به او می‌ دهد.

مشاوره حقوقی شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی شرایط مهریه ای که ملک مسکونی باشد در سند ازدواج زوجین، مهریه عبارت است از ۳ دانگ از یک باب منزل مسکونی به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان. زوجه تقاضای مهریه خویش را نموده است. تکلیف دادگاه رسیدگی کننده چیست؟ به عبارت دیگر، چنین مهریه­ای صحیح است و الزام زوج به انجام تعهد قانونی است یا خیر ؟

نظر اکثریت

در فرض پرسش که زوجین مهریه خویش را ۳ دانگ منزل مسکونی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان قرار داده­اند اشکالی از نظر مهریه وجود ندارد؛ چرا که طبق ماده ۱۰۷۹ قانونی مدنی مهریه باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن­ها بشود معلوم باشد. در مانحن فیه نیز که موضوع مهریه ۳ دانگ منزل مسکونی است و مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از غیر معین بودن مهریه رفع جهالت کرده یعنی مشخص کرده که خانه­ای سه دانگ آن ۱۵۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد زوجه می­تواند سه دانگ یک خانه ۱۵۰ میلیون تومان را مطالبه نماید. دادگاه بایستی زوج اقدام به خرید خانه جهت زوجه نماید طبق مقررات قانون اجرای مدنی زوجه می­تواند تعهد را انجام و مبلغ مورد نظر را از زوج مطالبه نماید. مواد ۱۰۷۹، ۱۱۰۰ و ۱۰۸۰ قانون مدنی نیز مؤید همین نظر است.

نظر اقلیت

در نوع مهریه جهل وجود دارد. ۳ دانگ کدام خانه. طبق فتوای حضرت امام(ره) در جلد ۲ تحریر الوسیله و همان ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی مؤید این مطالب است که مهریه نبایستی مجهول باشد که در مانحن فیه مهریه مجهول است و معین نیست؛ لذا نمی­توان زوج را ملزم کرد به انجام تعهد؛ چرا که عقد نکاح صحیح است؛ لکن موضوع مهریه صحیح نیست و نامعین است؛ لذا بایستی دادخواست زوجه ابطال شود.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز