نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
خانه » مشـــاوره حقوقی دعـــاوی کیفری | حقوقی » مشاوره حقوقی دعاوی خانوادگی

مشاوره حقوقی دعاوی خانوادگی

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار ازدواج دائم یا موقت با زن شوهردار با علم به زوجیت و حرمت ازدواج و عدم آگاهی از آن در صورت تحقق ازدواج٬‌ باطل و باعث حرمت ابدی است آیا اگر عقد در زمان علقه زوجیت یا عده انجام گرفته و لیکن دخول بعد از انقضای آن باشد باعث حرمت ابدی می شود؟

پاسخ مشاوره حقوقی

نظر اکثریت

اطلاق مواد ۱۰۵۰ قانون مدنی و نیز احتیاط در امر ازدواج که به نظر شارع مقدس از مقام خاصی برخوردار است اقتضا می کند تا عقد مزبور باطل باشد.

نظر اقلیت

مستفاد از مواد مزبور این است که هر دو در زمان وجود علقه زوجیت یا عده باشد ولیکن چون دخول بعد از انقضاء عده یا زمان علقه زوجیت است باعث حرمت ابدی نمی شود.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی شرایط بخشیدن مهریه همسر

مشاوره حقوقی شرایط بخشیدن مهریه همسر

مشاوره حقوقی شرایط بخشیدن مهریه همسر

مشاوره حقوقی شرایط بخشیدن مهریه همسر

مشاوره حقوقی شرایط بخشیدن مهریه همسر

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی شرایط بخشیدن مهریه همسر بخشیدن مهریه و رجوع به مابذل بطور کلی بخشیدن (بذل) مهریه به سه صورت انجام میشود:

۱ – هبه ی غیرمعوض

۲ – هبه معوض

۳ – ابراء

– هبه غیرمعوض بدین معناست که زن بدون هیچ چشمداشت و عوضی مهریه اش را بذل می کند.

– هبه ی معوض یعنی بخشیدن مهریه در مقابل چیزی ( انجام یا عدم انجام کاری ) باشد.

– مثلا زوجه در عوض موافقت زوج با طلاق ، تمام یا قسمتی از مهریه خود را می بخشد.

– اما ابراء آنست که زن ذمه شوهر را نسبت به مهریه ساقط کند. یعنی بگوید چیزی از حق من بعنوان مهریه به گردن تو نیست و بریء الذمه هستی (اسقاط دین) .

– در مورد هبه ی غیر معوض، زن همیشه می تواند به مابَذَل ( آنچه بخشیده ) رجوع کند. ولی در صورتی که هبه معوض باشد و عوض هم داده شده باشد طبق ماده ۸۰۳ قانون مدنی هبه، قابل رجوع نیست.

– اما هرگاه هبه، معوض و در قبال طلاق باشد،در صورتی که زوجه در دوران عده به مهریه رجوع کند، زوج هم می تواند رجوع به زوجیت کند. یعنی طلاق بائن تبدیل به رجعی میشود.

– از طرف دیگر اگر بخشیدن مهریه در مقابل طلاق باشد و طلاق داده نشود، این امر ابراء محسوب نشده و یک هبه ی قابل رجوع است. حالت آخر ( ابراء) نیز بدلیل آنکه اسقاط دین است،اساساً قابل رجوع نیست. چرا که ابراء یکی از اسباب سقوط تعهد است.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی آیا می توان از دخالت های خانواده همسر شکایت کرد؟

پاسخ مشاوره حقوقی

مخاطب گرامی بهترین راهکار این است که این مرحله را با صبوری پشت سر گذاشته و از درگیری و وسعت بخشیدن به اختلافات جلوگیری کنید. در هر صورت امکان شکایت از ایشان وجود دارد. طلاق در دوران عقد، زن را مالک نصف مهریه می کند.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی اصلاح دادنامه در خصوص طلاق خلعی یکی از محاکم در مقام رسیدگی به دادخواست طلاق، اقدام به صدور طلاق خلعی کرده است؛ لیکن در متن رای، به میزان بذل مهر و وضعیت فرزندان اشاره ای نکرده است. آیا این مورد، از موارد اصلاح رای است یا از موارد تذکر و اعلام اشتباه توسط قاضی؟

نظر اول

با توجه به تبصره ۳ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال ۱۳۷۱، در یک حکم طلاق می باید وضعیت مهر، نفقه، جهاز، حضانت فرزندان و نحوه ملاقات طرفین با فرزند مشخص شود. لذا به نظر می رسد این رای قابلیت اجرایی نداشته باشد و هیچ محضری آن را اجرا نکند، در عین حال ماهیتا رسیدگی صحیح انجام شده و مورد از موارد نقض است.

نظر دوم

موارد اصلاح رای در ماده ۳۰۹ ( قانون آیین دادرسی مدنی ) احصا شده است و موضوع مورد بحث از از موارد اصلح رأ ینی است بلکه رای به حدی دچار ایراد است که نیاز به رسیدگی دارد. به نظر می رسد که مورد از موارد تذکر به قاضی صادر کننده رای و نقض باشد.

نظر سوم

دادگاه صرفا در حدود ماده ۳۰۹ اقدام به اصلاح رای می کند و این موارد هم عموما به تشکیل جلسه دادرسی نیاز ندارد و خود دادگاه رأسا اقدام می کند. ولی در پرونده موضوع بحث چون حضانت فرزند مشخص نشده است و برای تعیین و تکلیف درباره آن باید جلسه دادرسی تشکیل شود، طبعا این مورد از موارد اصلاح رای نیست و از موارد تذکر به قاضی و اعلام اشتباه است.

نظر کمیسیون نشست قضائی

همانطوری که در تبصره های ذیل ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال ۷۱ ذکر شده است، دادگاه به هنگام صدور حکم بر وقوع طلاق مکلف است که چگونگی پرداخت و یا بذل مهر و نحوه حضانت و سرپرستی فرزندان زوجین را به نحو روشن و مشخص تعیین نماید و عدم ذکر موارد یاد شده در ماده واحده اشعاری که مستلزم رسیدگی قضائی است، از جمله موارد احصا شده در ماده ۳۰۹ قانون آیین دادرسی مدنی در مبحث اصلاح حکم نیست.

مشاوره حقوقی www.hilawyer.ir

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز